Dalji i daljnji
Dugo su ovi oblici bili svojevrstan kamen spoticanja u standardnom jeziku, no s vremenom su se njihova značenja iskristalizirala i danas se većina jezikoslovaca slaže s podjelom koju donosimo.
Oblik dalji (dalja, dalje) zapravo je komparativ pridjeva dalek (dalek, dalji, najdalji). On označuje udaljenost, odnosno da je nešto udaljenije (dalji posjed, dalji rođaci, cilj postaje sve dalji).
Pridjev daljnji (daljnja, daljnje) dugo se prema jezičnim preporukama zamjenjivao pridjevom dalji, no ipak je sačuvao svoje značenje i danas se ta zamjena u pravilu više ne provodi. Pridjev daljnji danas znači „budući, idući, sljedeći, koji se nastavlja”. No uz taj se pridjev još uvijek veže nekoliko nejasnoća.
Najprije nije jasno njegovo stupnjevanje (komparacija): neki jezikoslovci tvrde da pridjev daljnji ima komparativ i superlativ kao i pridjev dalek, dakle dalji i najdalji (naime nekoć je postojala pridjevna inačica daljanj, stoga bi se oblik daljnji mogao shvatiti kao pozitiv određenog oblika). Rekli bismo ipak da se ovaj pridjev danas više ne stupnjuje te da se ponaša kao odnosni pridjevi na ‑nji (večernji, jutarnji, sudnji).
Drugi je problem nesuglasnost oko toga treba li ga izbjegavati ili ne. Smatramo da na to pitanje ne postoji jednoznačan odgovor: kada je značenjem suvišan, treba ga izbjegavati, no kada je potreban, ne treba ga izbacivati. U izrazu daljnji nastavak privatizacije očito nije potreban jer se isto može reći i bez njega: nastavak privatizacije (ili daljnja privatizacija). No u rečenici Očekuje se daljnji rast cijena. ne može se izostaviti bez promjene smisla, odnosno bez gubitka važnoga obavijesnog elementa. Naime rečenica Očekuje se rast cijena. nije istovjetna prethodnoj jer ne sadržava informaciju o tome da su cijene već rasle i da rast koji se očekuje nije nov i iznenadan.
Da zaključimo, pridjevu daljnji na može se „mehanički” pristupiti i ne može ga se uklanjati pri svakoj njegovoj pojavi. Niti za tim postoji potreba. To je naša riječ, rasprostranjena je i očito potrebna, stoga je tako treba i shvatiti.
Ilustracija: Markus Spiske, Pexels