Slijedeći i sljedeći
Iako su vrlo slične, ove dvije riječi ne znače isto.
Slijedeći put stigli su do cilja. ≠ Sljedeći put stigli su do cilja.
(Prateći put stigli su do cilja. ≠ Drugi su put stigli do cilja.)
Slijedeći je glagolski prilog sadašnji koji je nastao od glagola slijediti. Budući da je prilog, on je nepromjenjiv, smislom se vezuje uz glagol i opisuje okolnosti glagolske radnje. Nepromjenjiv je, dakle ima samo ovaj oblik (slijedeći), što znači da ne postoje riječi slijedeća, slijedeće, slijedećem, slijedećima... Samo i isključivo oblik slijedeći. Smislom se vezuje uz glagol i govori o okolnostima glagolske radnje, odnosno odgovara na pitanje kako: stigli su (kako?) brzo / polako / slijedeći cestu / slijedeći put / slijedeći crveni automobil…
Kako ga prepoznati u rečenici? Ako izraz slijedeći smislom nadopunjuje glagol, ne možemo mu promijeniti rod, broj ili padež, a umjesto njega možemo upotrijebiti izraz prateći, riječ je o glagolskome prilogu slijedeći.
Probijali smo se kroz snijeg slijedeći tragove lovaca.
Spojite priključak za uzemljenje slijedeći priložene upute.
Sljedeći je pridjev. On je nastao od glagolskoga priloga slijedeći. Budući da je pridjev, promjenjiv je, dolazi uz imensku riječ (najčešće imenicu) ili preuzima njezinu ulogu. Budući da je promjenjiv, ima niz oblika za padeže, rod i broj (sljedećeg/sljedećega, sljedećim, sljedeća, sljedećoj, sljedeće…). Uz njega najčešće dolazi imenica i s njom se slaže u rodu, broju i padežu, a katkad može stajati i samostalno i preuzeti ulogu imenice, ali i u takvim slučajevima uz njega možemo zamisliti odgovarajuću imenicu.
Neka uđe sljedeći (pacijent)!
Sljedeće godine upisujem fakultet.
Sljedeći kupac dobiva dar.
Koja je sljedeća stanica?
S praktične strane gledajući, možemo reći da je pridjev (sljedeći) češći u upotrebi, što znači da je manja vjerojatnost da ćete pogriješiti ako odaberete oblik s je kada niste sigurni kako pisati. Izgovor u ovome slučaju nije od velike pomoći jer dio govornika obje riječi izgovara jednako.
Ako imate problema s razlikovanjem ovih izraza, niste jedini. Različito pisanje ovih dviju riječi relativno je nova pojava, za koju nismo sigurni da ju je uopće trebalo uvoditi jer nepotrebno zbunjuje govornike koji se slabije snalaze u gramatici, dok oni koji se u gramatici snalaze dobro od nje zapravo nemaju nikakve posebne koristi. Još je 1999. Hrvatski jezični savjetnik Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje dopuštao da se i pridjev piše s ije, to jest kao slijedeći, bilježeći pritom istovjetne naglaske i pridjevu i prilogu (slijédēćī). No razlika u pisanju danas je u potpunosti prihvaćena među jezikoslovcima, a govornike ionako nitko nikad ništa ne pita.