Dug i dugačak
Između pridjeva dug i dugačak nema sustavnije značenjske razlike. Oblik dugačak javlja se od 17. stoljeća i mlađi je po postanku. Štoviše, izveden je prema pridjevu dug, što se vidi i po tome što nema vlastitu komparaciju: dok prema pridjevu dug imamo komparative duži i dulji, odnosno superlative najduži i najdulji, oblici dugačkiji i najdugačkiji ne postoje.
Teško je reći zašto se pojavio oblik dugačak. Neki jezikoslovci smatraju da je riječ o umanjenici (deminutivu), no danas ta riječ nema deminutivno značenje. Dugi je oblik mogao biti motiviran i činjenicom da postoje imenice dug i duga, a budući da su i neki drugi jednosložni pridjevi stvorili dulje oblike (mek i mekan, ljut i ljutit), možda se uzrok krije baš u kratkoći osnove.
Bilo kako bilo, danas se pridjevi dug i dugačak mogu smatrati bliskoznačnicama, čak i istoznačnicama.
morski pas dugačak dva metra = morski pas dug dva metra
dugačka i elegantna haljina = duga i elegantna haljina
dugačka kosa = duga kosa
Moramo spomenuti da pojedini jezikoslovni priručnici značenje pridjeva dugačak ograničavaju na prostorne odnose, implicirajući time da se on ne može upotrijebiti u vremenskom značenju. Pa ipak, u upotrebi postoje i primjeri poput dugačak dan, dugačak sastanak ili dugačak život. Iako su navedeni primjeri rjeđi od sintagmi dug dan, dug sastanak i dug život, i izrazi dugačka haljina i dugačka kosa rjeđi su od duge haljine i duge kose. Možda bi bilo dobro preispitati takvo ograničavanje na prostorne odnose, posebice uzimajući u obzir da se njime standardni jezik dodatno komplicira i udaljuje od realne upotrebe, i to bez ikakve potrebe.
Ilustracija: Averie Woodard, Unsplash