Božićni ili božićni
S približavanjem Božića svake smo godine izloženi i natpisima kao što su Božićni darovi, Božićni blagdani, Božićni ukrasi… U jezičnom je smislu problem u tome što su pogrešno napisani i to nam nerijetko može i smetati.
Božić je vlastito ime (ime blagdana) i piše se velikim početnim slovom, no pridjevi nastali prema vlastitim imenima mogu se pisati i velikim i malim početnim slovom. Velikim se pišu samo posvojni pridjevi na ‑ov, ‑ev, ‑in, dok se ostali pišu malim početnim slovom (osim u slučajevima kad su i sami vlastito ime).
Pridjev božićni nastao je dodavanjem sufiksa ‑ni imenici Božić i piše se malim početnim slovom. Pišemo dakle: božićni blagdani, božićni darovi, božićni filmovi, božićni kolači, božićni koncert, božićni običaji, božićni sajam, božićni ukrasi, božićna čestitka, božićna zvijezda, božićno drvce, božićno putovanje, božićno vrijeme…
No kad je pridjev božićni prva riječ vlastitog imena, piše se velikim početnim slovom: Božićni koncert (ime glazbenog albuma Prljavoga kazališta), Božićni otok (otok u Indijskom oceanu), Božićno primirje (primirje sklopljeno 1914. između njemačkih i britanskih vojski), Božićna priča (roman Charlesa Dickensa)…
Ilustracija: Olia Danilevich, Pexels