Čestit Božić ili sretan Božić
Rijetko se tko posljednjih desetljeća nije našao u situaciji da pri čestitanju Božića ne zna koji pridjev upotrijebiti, čestit ili sretan. Kao što znamo, danas se upotrebljavaju oba, a u budućnosti će vjerojatno prevladati jedan, onaj koji govornici odaberu.
Pridjev sretan svi razumijemo i njegova upotreba ni u kojoj želji nije sporna. Nesigurni smo oko pridjeva čestit. On danas znači: „častan, pošten, valjan, neporočan, ugledan” (obično za ljude), ali i „prikladan, dostojan”. Nekoć je značio i „sretan”, no danas to više ne znači. Pridjev čestit naime nastao je prema staroj imenici čest, koja je značila „dio, komad” (otud riječ čestica), ali i „dio dobra ili zla koji nekome pripadne”, odakle se značenje pomaknulo do imenice „sreća”. Čestit je tako označivao onoga kojemu su „dani dobri ili veliki dijelovi nečega”, to jest onoga koji je „sretan”. Je li značenje „častan, ugledan, pošten” došlo pod utjecajem imenice čast ili je riječ o pomaku značenja (častan, pošten, a time i ugledan kao onaj koji ima sreće i kojemu je dano dobro), teško je sa sigurnošću reći, no sigurno je da je pridjev čestit više stoljeća imao dva značenja − „ugledan” i „sretan”. Iako ostatke potonjega značenja ovoga pridjeva još pronalazimo u glagolu čestitati (poželjeti sreću) ili u pridjevu zločest (koji sadržava zlu sreću), ono se ipak s vremenom izgubilo.
Upravo stoga pridjev čestit danas nećemo upotrijebiti za čestitanje primjerice rođendana, Nove godine, Dana državnosti, čak ni Uskrsa. Pridjev čestit u sintagmi čestit Božić više je na razini fraze nego stvarnoga suvremenog značenja. U tome smislu izraz čestit Božić možemo tumačiti kao dio tradicije, no pritom ne treba smetnuti s uma da je i izraz sretan Božić također dio tradicije, na kraju, čestit u tradicionalnome smislu čestitanja treba značiti upravo „sretan”.
Važno je shvatiti da izraz čestit Božić nije ni po čemu „hrvatskiji” i bolji od obične želje sretan Božić, kako se to katkad prikazuje. Kao što već rekosmo, u prošlosti je pridjev čestit značio upravo „sretan”, a danas mu je značenje ponajprije „pošten, dostojan” i ne upotrebljava se za čestitanje drugih blagdana i praznika. Zbog toga je govornicima značenje pridjeva čestit u ovome izrazu vrlo nejasno, o čemu svjedoče i brojne „teorije”. Naime, nemajući drugoga izbora, govornici su si pokušali sami objasniti značenje pridjeva čestit pri čestitanju Božića. Pretražujući internet naišli smo na uistinu neobična tumačenja, primjerice da je to dan kad je rođen Isus pa se zato čestita s čestit, da se kaže čestit jer Božić dolazi prije Nove godine ili zato što traje jedan dan… Ovi kreativni pokušaji objašnjavanja nedvojbeno potvrđuju da izraz čestit Božić danas jednostavno − ne razumijemo.
Da zaključimo, pri odabiranju pridjeva za čestitanje potpuno ste slobodni. Želite li upotrijebiti pridjev čestit, slobodni ste to učiniti i nitko vas nema pravo ispravljati. Želite li pak izbjeći bilo kakvo i bilo čije političko etiketiranje na mjestu koje nije primjereno tomu, možete posegnuti za nekim „politički neutralnim”, a ipak primjerenim pridjevom poput blagoslovljen, radostan ili veseo.
Ilustracija: Jean-Baptiste Terrazzoni, Pexels