Crkva svete Katarine, crkva Svete Katarine ili crkva svete Katarine
Oko pisanja imena vjerskih građevina ne vlada potpuna suglasnost. Uglavnom se svi slažu da se imenice bazilika, crkva, kapela, kapelica, katedrala… smatraju općim imenicama te da se pišu malim početnim slovom i kad se nalaze na početku izraza kojim se imenuje neka vjerska građevina.
Oko početnog slova pridjeva sveti ne postoji potpuna suglasnost (dio jezikoslovaca smatra da se treba pisati velikim početnim slovom, a dio prednost daje pisanju malim početnim slovom). Pritom je ipak malo početno slovo osjetno češće u upotrebi.
Samo se ime svetice piše naravno velikim početnim slovom. Uobičajilo se tako pisanje: crkva svete Katarine (iako bi se u skladu s preporukama pojedinih jezikoslovaca moglo pisati i crkva Svete Katarine), bazilika svetoga Petra, katedrala svetoga Stjepana…
Kad ime sveca označuje vjersku građevinu, i pridjev sveti piše se velikim početnim slovom:
Sveta Katarina = crkva posvećena svetoj Katarini
Sveti Marko = crkva posvećena svetomu Marku.
Slično je i kad ime sveca označuje njegov blagdan:
Sveta Ana = blagdan u čast svete Ane.
Kad je imenica crkva dio imena vjerskih organizacija (Katolička crkva, Pravoslavna crkva, Anglikanska crkva, Crkva bosanska), piše se malim početnim slovom ako nije prvi član. Naime imena organizacija pišu se tako da se prvi član piše velikim početnim slovom, a ostali članovi malim osim u slučajevima kad su i sami vlastito ime. Samo jedan pravopisni priručnik preporučuje da se u takvim imenima riječ crkva uvijek (?!) piše velikim početnom slovom, no takvo pisanje nije u skladu ni s jezičnom tradicijom ni s pravopisnim sustavom hrvatskog jezika.
Kad imenica crkva samostalno zamjenjuje vlastito ime određene vjerske organizacije, piše se velikim početnim slovom.
Papa je vrhovni poglavar Crkve.
Ilustracija: Jon Flobrant, Unsplash