Jesenski, jesenji i jesenjski
Pridjev jesenski načinjen je dodavanjem sufiksa ‑ski imenici jesen, a znači „koji se odnosi na jesen”. Stilski je neobilježen i najčešći je u upotrebi:
jesenski radovi
jesenski sajam
jesenski rok
jesenska shema
jesensko sniženje.
Oblik jesenji načinjen je dodavanjem sufiksa ‑ji istoj imenici. Značenje mu je jednako onomu pridjeva jesenski, no on se smatra stilski obilježenim i rjeđi je u upotrebi.
Što točno znači da je stilski obilježen? To znači da taj izraz nije neutralan, da pored samog značenja sadržava i neke elemente koji pobuđuju emocije. Ovaj pridjev nije nepravilan, netočan ili loš, ali značenjski nije u potpunosti neutralan i zato ga nije dobro upotrebljavati u komunikaciji koja treba biti takva. Neutralnu, službenu komunikaciju odlikuje štur, precizan i neupadljiv, to jest stilski neobilježen jezik. Primjerice, nije dobro pridjev jesenji upotrebljavati u zakonima, policijskim, revizorskim i sličnim službenim izvještajima, službenim pismima, znanstvenim raspravama i sličnome. U opuštenijoj je to komunikaciji moguće, dok će se u umjetnosti, posebice književnoj, ovaj pridjev upotrebljavati najčešće baš zbog svoje stilske obilježenosti, kao što se upotrebljava u naslovima:
Jesenje veče
Jesenja sonata
Kiše jesenje.
Treći oblik, oblik jesenjski, ne postoji u hrvatskom jeziku. On je nastao brkanjem prvih dvaju oblika, no riječ je o pogrešci koju valja izbjegavati.
Ilustracija: Valiphotos, Pixabay