Je li obećanje dano ili dato?
Oblici dan i dat nastali su od glagola dati i oba su u gramatičkom smislu glagolski pridjev trpni. Pojednostavljeno rečeno, ovaj se glagolski oblik tvori uglavnom od prijelaznih glagola dodavanjem sufiksa: ‑n, ‑en, ‑jen, ‑ven ili ‑t infinitivnoj ili prezentskoj osnovi.
pisati − pisan
namočiti − namočen
promijeniti − promijenjen
prikriti − prikriven
poznati − poznat
Glagolski pridjev trpni upotrebljava se za tvorbu pasiva, no može postati i pravi pridjev.
Pojedini glagoli mogu tvoriti pridjev trpni na dva načina: dodavanjem sufiksa ‑t, ali i, najčešće, dodavanjem sufiksa ‑n (primjerice bran i brat prema brati ili slan i slat prema slati). U standardnom se jeziku u takvim slučajevima prednost daje češćem tvorbenom modelu, dodavanju sufiksa ‑n.
Upravo je takav slučaj i s glagolskim pridjevom trpnim prema glagolu dati i njegovim izvedenicama − možemo dakle tvoriti oblike dan i dat, ali i dodan i dodat, izdan i izdat, predan i predat, prodan i prodat, udana i udata, zadan i zadat. S tvorbene su strane svi ovi oblici dobri, no da bi se izbjegle dvostrukosti, u općenitoj težnji da se hrvatski standardni jezik učini jednostavnijim i sustavnijim, norma daje prednost oblicima: dan, dodan, izdan, predan, prodan, udana, zadan.
Ističemo da tvorba dodavanjem sufiksa ‑t u ovim slučajevima nije pogrešna, štoviše, u nekom se kontekstu može i preferirati (primjerice radi ostvarivanja rime ili da bi se izbjegla sličnost s nekom drugom riječju), no posrijedi je općenito nastojanje da se jezik dugoročno učini sustavnijim i lakšim za usvajanje.
Ilustracija: Marcelo Chagas, Pexels