Je li obećanje dano ili dato?
Riječi dan i dat glagolski su pridjevi trpni. Pojednostavljeno rečeno, ovaj se glagolski oblik tvori uglavnom od prijelaznih glagola dodavanjem sufiksa: ‑n, ‑en, ‑jen, ‑ven ili ‑t. Podsjetimo se, prijelaznim glagolima smatramo glagole koji imaju dopunu u akuzativu (padežu koji odgovara na pitanja koga? što?).
obećati − obećan
namočiti − namočen
promijeniti − promijenjen
prikriti − prikriven
poznati − poznat
Glagolski se pridjev trpni uglavnom upotrebljava za tvorbu pasiva, no može postati i pravi pridjev.
Katkad se od nekoga glagola glagolski pridjev trpni može tvoriti i pomoću sufiksa koji završava glasom n i od sufiksa ‑t. Uvriježilo se da se tada prednost daje češćem tvorbenom modelu, dakle sufiksu koji završava glasom n.
Upravo je to slučaj s glagolskim pridjevom trpnim prema glagolu dati i njegovim izvedenicama − možemo tvoriti oblike dan i dat, kao i dodan i dodat, izdan i izdat, predan i predat, prodan i prodat, udana i udata, zadan i zadat.
S tvorbene su strane svi ovi oblici dobri, no kako bi se izbjegle dvostrukosti, u općenitoj težnji da se hrvatski standardni jezik učini jednostavnijim i sustavnijim, norma daje prednost oblicima koji se ukupno češće upotrebljavaju, to jest glagolskim pridjevima: dan, dodan, izdan, predan, prodan, udana, zadan...
Dakle nijedni oblici nisu pogrešni, no riječ je o nastojanju da se jezik, koji svojom služenošću opterećuje i govornike kojima je materinski, dugoročno gledano učini logičnijim i jednostavnijim.
Ilustracija: Marcelo Chagas, Pexels