Neočekivan „povratak” drevnoga jezika
Nije rijetkost da vođe kriminalnih bandi i nakon uhićenja i presude iz kaznionice nastave s aktivnim upravljanjem kriminalnim aktivnostima svojih sudruga. Pa ipak, zatvorenicima kaznionice u Santa Feu u Novome Meksiku mora se priznati domišljatost. Oni su naime naučili drevni oblik astečkoga jezika nahuatl da bi se pismima nesmetano sporazumijevali s članovima bande koji su bili na slobodi.
Iako nahuatl i danas postoji i ima nešto više od milijun govornika, zatvorenici su odlučili upotrebljavati arhaičnu inačicu koja više nije razumljiva. Inače, ovaj jezik postoji najmanje 1400 godina. Asteci su ga proširili područjem svoje vladavine, a nakon dolaska španjolskih osvajača služio je kao jezik sporazumijevanja između Španjolaca i domorodačkih plemena. Pod španjolskim se utjecajem počeo zapisivati latinicom (1571. napisan je prvi rječnik, a 1645. prva gramatika). Iz nahuatla potječu riječi avokado, čili, čokolada, kojot… Općenito se smatra najbolje proučenim i opisanim jezikom američkih domorodaca.
I baš je ta činjenica zatvorenicima i pomogla i odmogla. Pomogla im je da ga nauče, ali im je odmogla jer su ga ubrzo naučili i čuvari, koji su potom vrlo lako došli do informacija do kojih inače ne bi te su ih nesebično podijelili – s policijom.