Riješiti, rješavati, rješenje
Nerijetko se pri pisanju ovih riječi griješi u odrazu jata jer nije uvijek lako razlučiti koji se oblik piše s ije, a koji s je.
Glagol rijéšiti pišemo s dugim odrazom jata, to jest s ije. Takav odraz jata ovaj glagol zadržava u svim vremenima (riješim, riješih, riješit ću, riješio sam…) te u glagolskom prilogu prošlom (riješivši) i glagolskom pridjevu trpnom (riješen).
Tako se ponašaju i izvedeni glagoli kada im naglasak ostaje na ije: odrijéšiti, razdrijéšiti, razrijéšiti (razriješim, razriješivši, razriješen...).
No pri tvorbi imenice od glagola riješiti (i izvedenih glagola) dolazi do premještanja naglaska s prvog sloga na drugi. Kada se ije nađe ispred sloga s naglaskom (to jest u prednaglasnom položaju), krati se u je ili e. To znači da glagolska imenica glasi rješénje. (Da nije došlo do prijenosa naglaska sa sloga s ije na slog poslije njega, ije bi ostalo, primjerice kao u glagola zijévati i njegove imenice zijévānje.)
Slično je i s nesvršenim glagolskim parnjakom: i kod njega je slog s odrazom jata u prednaglasnom položaju i zato je kratak, dakle rješávati, a istu osnovu zadržava i u svim svojim oblicima te u oblicima izvedenima od njega (rješavam, rješavah, rješavat ću, rješavajući, rješavanje…).
Ilustracija: Neil Thomas, Unsplash