S ili sa
Prijedlog s mala je riječ koja stvara velike probleme. Naime mnogim govornicima nije jasno glasi li s ili sa, odnosno kada glasi s, a kada sa.
Ukratko: u hrvatskome jeziku ovaj prijedlog glasi s, no kada se nađe ispred riječi koje počinju glasovima s, š, z i ž, za izgovor težim glasovnim skupovima kao što su ks, ps i pš te ispred zamjeničkoga oblika mnom, dodajemo mu navezak a te on postaje sa.
Riječ je dakle o jednome prijedlogu (s) kojemu se u određenim slučajevima dodaje navezak a radi lakšega izgovora. Problem je što među jezikoslovcima ne postoji potpuna suglasnost oko toga koji su to sve slučajevi. Rezultat su ovoga neslaganja brojna pravila, koja se još k tomu razlikuju od jezikoslovca do jezikoslovca. Takva jezična politika zasigurno ne omogućuje govornicima lakše usvajanje standardnoga jezika i vjerujemo da se ne smije ustrajati na njoj.
Smatramo da se prijedlogu s treba pristupiti kao i ostalim prijedlozima koji mogu imati navezak, to jest kao prijedlozima: k (ka), kroz (kroza), nad (nada), niz (niza), pod (poda), pred (preda) i uz (uza). Oni naime navezak dobivaju rijetko, i to onda kada je to nužno za lakši izgovor, pri čemu je u svakodnevnoj upotrebi takvo dodavanje sve rjeđe:
ići k stricu, ali ići ka kumu
probuditi se iz more, ali probuditi se iza sna
spustiti se niz brijeg, ali spustiti se niza zid.
Držimo dakle da se osnovni oblik (s) treba upotrebljavati kada je to god moguće, a oblik s naveskom (sa) tek iznimno, i to u sljedećim slučajevima:
1. Kada se prijedlog s nađe uz instrumental zamjenice ja: Pođi sa mnom!
2. Kada iza prijedloga s slijede riječi koje počinju glasovima s, š, z, ž te glasovnim skupovima koji su teški za izgovor (najčešće se navode skupovi ks, ps, pš): Ljetujem sa sestrom. Volim kavu sa šlagom. Kiša stiže sa zapada. Putujem sa ženom. Surađujem sa Ksenijom. Igram se sa psom. Pečem kruh sa pšeničnim brašnom.
Neki jezikoslovci dopuštaju i druge glasovne skupove, no smatramo da upotrebu oblika sa treba ograničiti na one slučajeve kod kojih je to doista nužno radi olakšavanja izgovora.
Osim ovih dvaju osnovnih pravila, oko kojih se manje ili više svi slažu, dodali bismo još jedno, koje se vrlo rijetko spominje.
3. Pri nedvosmislenome naglašavanju prijedloga: Ne idem bez nje, nego sa njom! (Usporedite s rečenicom: Nije mi problem što putujem bez nje, nego što moram putovati s njim!)
Kao što smo već rekli, pojedini jezikoslovci dodaju još pravila, no smatramo da takvu jezičnu politiku valja napustiti. Standardni jezik treba služiti olakšavanju sporazumijevanja, a ne izmišljanju nepotrebnih pravila u količini koju nitko ne može svladati i zapamtiti. Imajući to na umu, preporučujemo vam da se pridržavate triju navedenih pravila i ne komplicirate si život ondje gdje nema potrebe.
Ilustracija: State Library of New South Wales