Virus zapadnoga Nila ili virus Zapadnoga Nila
Pri zapisivanju imena ili naziva nužno je znati dvije stvari: kako ime ili naziv točno glasi i na što se točno odnosi. Ako se sastoji od više sastavnica, navedeno moramo znati za svaku od njih.
Nazivi virusnih vrsta (kao i nazivi biljnih i životinjskih vrsta) pišu se malim početnim slovom, osim kada počinju riječju koja je i sama vlastito ime ili posvojni pridjev od vlastitoga imena (to jest pridjev na ‑ov, ‑ev ili ‑in). Zato pišemo virus humane imunodeficijencije, virus žute groznice, ali Epstein-Barrov virus. (Latinska su imena iznimke, no ona se i ne tiču hrvatskoga pravopisa.)
Budući da prva riječ u imenu ovoga virusa i nije odviše problematična, bolje da se pozabavimo ostatkom. Najprije se trebamo zapitati: ŠTO JE ZAPADNI NIL? Je li to zapadni dio rijeke Nila ili štogod drugo? Budući da Nil glavninom svojega toka teče od juga prema sjeveru, ne bismo odmah smjeli zaključiti da se izraz odnosi na zapad te rijeke.
I uistinu, Zapadni Nil zapravo je područje, subregija koja se sastoji od osam distrikata, a nalazi se na sjeverozapadu Ugande, zapadno od Nila (takozvanoga Albertova Nila), koji određuje njezinu istočnu granicu. Na tome je prostoru ovaj virus prvi put otkriven (1937. godine) te je po njemu i dobio ime. Budući da se imena zemljopisnih područja pišu velikim početnim slovom, ime ovoga područja piše se Zapadni Nil, a ime virusa koji je po njemu nazvan virus Zapadnoga Nila.
Dodajmo još da bi spretniji izraz bio zapadnonilski virus jer bi se njime izbjegle nedoumice oko velikih početnih slova. Tako bismo mogli govoriti i o zapadnonilskoj groznici, zapadnonilskoj vrućici ili zapadnonilskome encefalitisu.
Ilustracija: cattan2011, Flickr