Novac ili novci
Novac je uvijek i svugdje problem, a ni hrvatski jezik nije iznimka.
Čini se da oblici novac i novci supostoje od samoga svojega nastanka, pa su tako oba oblika zajedno zapisivana u rječnike. Prvi rječnici koji ih donose jesu Mikaljino Blago jezika slovinskoga (1649.) i Belostenčev Gazophylacium (1740.). Oba se oblika donose i u suvremenim rječnicima, a ima i jezičnih savjetnika koji dopuštaju množinske oblike. Usprkos tomu, norma je naklonjenija jedninskim oblicima, to jest određenu prednost daje oblicima novac, novca, novcu…, odnosno njihovoj upotrebi kao da nemaju množine. Tako shvaćena, imenica novac bila bi singularia tantum (imenica koja ima samo jedninu), kao što su i neke druge riječi, primjerice mlijeko, zrak, željezo...
Unatoč tomu bez većih problema možemo stvoriti oblike za množinu: novci, novaca, novcima… No to nije množina prema samome smislu. Usporedimo li oblike novac i novci s oblicima lovac i lovci, vidjet ćemo da lovac označuje jednu osobu, a lovci više od jedne. No imenica novci ne označuje nužno više novca od imenice novac, pa tako novci mogu podrazumijevati jedan euro, a novac može biti tisuću eura. (Ali i neke druge valute, primjerice franaka, i to recimo gvinejskih.)
Množinski oblik novci ne donosi nikakvu značenjsku razliku u odnosu na oblik novac, upravo suprotno, ti oblici imaju istovjetno značenje i bez problema se mogu zamjenjivati.
Telefon za jedan euro? To nije neki novac.
Telefon za jedan euro? To nisu neki novci.
Duguje ti pedeset tisuća eura?! To je velik novac!
Duguje ti pedeset tisuća eura?! To su veliki novci!
Mogli bismo reći da se oblik novac ponaša kao singularia tantum (imenica koja ima samo jedninu, ne i množinu), a novci kao pluralia tantum (imenica koja ima samo množinu bez jednine). To međutim nije uobičajeno. Ako značenjske razlike između jednine i množine nema, odnosno množina nije značenjska množina, smatramo da valja upotrebljavati samo jedan oblik. S obzirom na to da oblik novac norma preporučuje, a oblik novci eventualno navodi, možemo reći da se pri upotrebi standardnoga jezika prednost daje jednini.
Međutim valja priznati da su množinski oblici u govoru česti i da se ova imenica još nije u potpunosti ustalila.
Ilustracija: geralt, Pixabay