Teorijski i teoretski
Odnos između ovih dvaju pridjeva (i pripadajućih im priloga) nije oduvijek bio nedvosmislen, a ni jezični priručnici nisu uvijek bili složni u davanju prednosti. Iako se i danas nerijetko značenjem izjednačuju, čini se da se u posljednje vrijeme njihova značenjska polja razdvajaju i da već možemo razlikovati dva osnovna značenja.
Pridjev teoretski tako sve češće znači „koji postoji kao pretpostavka, kao mogućnost, kao potencija” (Postoji još samo teoretska mogućnost da se na vrijeme oporavi.). Prilog teoretski znači „prema pretpostavci” (Hrvatska bi reprezentacija teoretski mogla pobijediti.).
Pridjev teorijski znači „koji se odnosi na teoriju”. Iako se ovo značenje i danas katkad pridaje pridjevu teoretski, ono se sve češće pridaje isključivo obliku teorijski. Ovaj je pridjev češći u upotrebi i nalazi se u nizu sintagmi (teorijska fizika, teorijsko istraživanje, teorijska nastava, teorijski predmet…).
Dakle valja pripaziti, kažemo li da teoretski imamo znanje, znači da bismo ga trebali imati, ali nije baš sigurno da ga imamo. No kažemo li da imamo teorijsko znanje, znači da znamo kako bi nešto trebalo raditi, ali da to nismo nikad zapravo isprobali. Kažemo li primjerice da je Einstein teoretski bio fizičar, to otprilike znači da zapravo baš i nije bio fizičar. No kažemo li da je bio teorijski fizičar, znači da se bavio teorijskom fizikom.
Ilustracija: Pietro Battistoni, Pexels