Konobarev ili konobarov
Imenice muškog roda koje završavaju skupom ‑ar i označuju vršitelja neke radnje mogu imati dvostruke oblike za instrumental jednine (-em i ‑om) te za posvojni pridjev (-ev i ‑ov). Naime nekoć je to r bilo nepčano i dolazilo je do prijeglasa (otud ‑em i ‑ev), no danas nepčano r ne postoji pa nema ni prijeglasa (dakle iza glasa r na kraju osnove obično dolazi ‑om i ‑ov). Ove su imenice ipak zadržale oba nastavka/sufiksa i svi se ti oblici smatraju dobrima (konobarem i konobarom, konobarev i konobarov; zlatarem i zlatarom, zlatarev i zlatarov; zubarem i zubarom, zubarev i zubarov…).
Imenica car smatra se iznimkom od ovog pravila: u upotrebi su prevladali oblici carem, carevi i carev, a i normativni priručnici dopuštaju uglavnom samo njih.
Koliko nam je poznato, ne postoji sustavnije istraživanje učestalosti oblika s prijeglasom i bez njega kod ovih imenica, no pri proučavanju korpusa za ovaj članak primijetili smo da su oblici bez prijeglasa (dakle s ‑om i ‑ov) u upotrebi ipak češći. I to je zapravo logično jer su navedeni oblici „sustavniji” u kontekstu ostalih imenica muškog roda koje završavaju na ‑r i označuju vršitelja neke radnje. Naime imenice koje završavaju na ‑er, ‑ir, ‑or ili ‑ur instrumental jednine i posvojni pridjev tvore bez prijeglasa (serviserom, pastirov, ambasadorom, trubadurov).
Ilustracija: Alexas_Fotos, Pixabay